Návštevné hodiny

15:00 - 17:00 hod.

Telefónne čísla

Primár: 033/79 55 236
tallova@naw.sk 

Vedúca sestra:
033/79 55 237
polakovaanna@naw.sk

Príjmová gynekologická ambulancia: 033/79 55 240
Objednávanie na operácie: 033/79 55 240
Gynekologické oddelenie: 033/79 55 294
Pôrodná sála a šestonedelie: 033/79 55 239
Novorodenecká izba: 033/79 55 295
Registrácia na pôrod (CTG ambulancia): 0948 138 757

Základné informácie

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie poskytuje komplexnú starostlivosť v tehotnosti, počas pôrodu a v šestonedelí a poskytuje liečebno-preventívnu starostlivosť ženám s gynekologickými ochoreniami.

Obhliadka pôrodnice možná každý pondelok o 13tej hodine na 5. poschodí - informácie Vám ochotne poskytne vedúca sestra Anna Poláková na tel. č. 033/7955 237 alebo na mail polakovaanna@naw.sk.

Naše oddelenie od 3/2024 vykonáva aj predpôrodnú prípravu na poliklinike v Piešťanoch, ktorú vedú dve pôrodné asistentky z nášho oddelenia. Cena mesačného kurzu je 80 eur. V cene kurzu sú 4 prednášky rozdelené do jednotlivých kapitol. Prihlasovanie a viac informácii na 0908 431 826 alebo na porodnaasistentka.pn@gmail.com. Predpôrodnú prípravu vedú pôrodné asistentky Bc. Katarína NemcováMgr. Andrea Porubská.

Naše oddelenie nasleduje nastavené trendy, a preto neustále rozširuje spektrum operačných zákrokov v rámci jednodňovej chirurgie.

Naše oddelenie taktiež vykonáva aj väčšie gynekologické. Ide o brušné operácie, laparoskopické operácie, vaginálne a urogynekologické operácie u neonkologických pacientov. Naše oddelenie sa snaží, aby Vaša rekonvalescencia bola čo najkratšia, preto sa väčšinu pacientok snažíme operovať laparoskopicky- teda miniinvazívne.

Gynekologické oddelenie prešlo v roku 2024 kompletnou rekonštrukciu. Naše gynekologické izby sú moderne vybavené a na jednej izbe sa nachádzajú maximálne dve pacientky.

Na gynekológii taktiež hospitalizuje ženy v I. a II. trimestri gravidity, v prípade obsadenia gynekológie budú takéto pacientky hospitalizované na oddelení šestonedelia.

 Operačné výkony

 • Jednodňová chirurgia

V rámci jednodňovej chirurgie vykonávame na našom oddelení nasledujúce výkony:

 • diagnostická hysteroskopia a kyretáž hrdla a dutiny
 • termoablácia endometria  https://www.zdravamaternica.sk/
 • biopsia z krčku maternice
 • excízia zo suspektných nálezov na vonkajších rodidlách
 • odstránenie vnútromaternicového telieska
 • iné

Pacientky na tieto zákroky prichádzajú po objednaní ráno nalačno, zákrok sa vykonáva ráno a po zákroku je pacientka preložená na pozákrokovú miestnosť, kde je sledovaná gynekologickou sestrou. V  poobedných hodinách pacientku prepúšťame domov.

 • Gynekologické operácie

Príjem a prepustenie

V prípade, že je pacientka objednaná na veľkú gynekologickú operáciu, prichádza na oddelenie v poobedných hodinách deň pred operáciou. Na príjem sa hlási s interným a anesteziologickým predoperačným vyšetrením.  Po príjme pacientky na oddelení vykonáme predoperačnú prípravu /klyzma, holenie, premedikácia/ a nasledujúci deň ráno je pacientka operovaná na operačnej sále. Dĺžka hospitalizácie záleží od typu operácie.  Po hysterektómii pacientka býva pri nekomplikovanom priebehu prepustená na 4. deň po operácii. Po laparoskopických operáciách   býva pacientka prepustená na druhý deň, pri väčšom výkone na tretí. Stehy vyberáme na 7.dmy deň po operácii na CTG ambulancii na poliklinike na 2. poschodí.

Z abdominálnych operácii vykonávame:

 • abdominálna hysterektómia
 • odstraňovanie myómov maternice
 • odstránenie mimomaternicovej tehotnosti pri silnom krvácaní do dutiny brušnej
 • odstraňovanie nezhubných nádorov vaječníkov
 • iné

Pri abdominálnej hysterektómii (odstránenie maternice prostredníctvom rezu cez brušnú stenu – laparotomia), na našom oddelení používame rez podľa Pfannenstiela. Rez je tesne nad hranicou pubického ochlpenia, tým pádom je aj prijateľnejší kozmetický efekt, nízke riziko vzniku hernie a rozídenia rany.

Z vaginálnych operácii vykonávame:

 • vaginálna hysterektómia
 • pošvové plastiky
 • konizácia
 • iné

Z laparoskopických operácii vykonávame:

 • laparoskopická diagnostika
 • laparoskopická sterilizácia
 • chromopertubácia: zisťovanie priechodnosti vajcovodov
 • odstraňovanie cýst a iných nezhubných nádorov vaječníkov
 • LAVH - laparoskopicky asistovaná vaginálna hysterektómia
 • LSH- laparoskopická supracervikálna hysterektómia

(Pri LAVH aj LSH ide odstránenie maternice, ktoré patrí  k najmodernejším operačným postupom v gynekológii. Výhodou je miniinvazivita a s tým spojené lepšie a rýchlejšie pooperačné zotavenie a neposlednom rade aj kozmetický efekt.)

Zaregistrovanie tehotných a následne poradne pre tehotné vykonávame na CTG ambulancia na poliklinike- Rekreačná 2 v Piešťanoch na 2. poschodí

Táto ambulancia realizuje poradne pre tehotné od 36. týždňa tehotenstva, ktoré sa chystajú rodiť v našej pôrodnici. Vyšetrenie zahŕňa natočenie CTG záznamu, zmeranie tlaku, vyšetrenie moču, podľa potreby palpačné vaginálne vyšetrenie, USG a celkové zhodnotenie stavu rodičky. Rodičky dostanú informačné brožúry o pôrode v našej pôrodnici a všetku potrebnú dokumentáciu. Naši lekári s Vami radi prekonzultujú Vaše pôrodné priania.

Po pôrode cisárskym rezom alebo gynekologickej operácii Vám na tejto ambulancii na 7. pooperačný deň vyberieme stehy.

Pôrodnica: 
Pôrodná sála prešla v roku 2023 kompletnou rekonštrukciou, k dispozícii sú dva samostatné pôrodné boxy, každý s vlastnou kúpeľňou a WC. Rodičky môžu využiť vaginálnu náparku, aromaterapiu, rebozzo, fit loptu, žinenku, polohovateľnú pôrodnú posteľ, ... Pre oteckov alebo iné sprevádzajúce osoby je na každom pôrodnom boxe pripravené pohodlné kreslo.

Naša pôrodnica poskytuje štandardnú zdravotnú starostlivosť v súlade s koncepciou gynekológie a pôrodníctva v EÚ. Rodička má možnosť výberu konkrétneho lekára (po dohode s lekárom), prítomnosť partnera pri pôrode, epidurálnu analgéziu, odber pupočníkovej krvi, voľbu polohy pri pôrode (po konzultácii s pôrodníkom), prekonzultovanie pôrodných prianí atď.

Šestonedelie: Naše izby na šestonedelí sú zariadené systémom rooming-in, čo znamená, že je matka s dieťaťom na svojej izbe. Na oddelení máme 6 izieb. Jedna nadštandardná s televízorom, vlastnou sprchou, WC, bidetom, chladničkou, kreslom, postieľkou pre novorodenca a mamičku. Na nadštandardnej izbe je povolená návšteva rodinných príslušníkov. Klasické izby sú 2 až 3-lôžkové. Na každej izbe je k dispozícii prebaľovací pult pre bábätko, jednorazové plienky, sprchovacie gély a krémy pre bábätko. Pre mamičky je k dispozícii studený bufet po celý deň v podobe cereálii, jogurtov, nutridrinkov, čajov, kávy, ovocia, atď. 

Oddelenie prešlo v lete 2019 maľovaním, rekonštrukciou kúpeľní a WC, sčasti výmenou nábytku, umývadiel na izbách, atď.

Režim oddelenia:
Na oddelení Vás čaká každý deň okolo 7.30 vizita s Vašim izbovým lekárom a každý pondelok, stredu a piatok veľká vizita o 7:45 s primárom oddelenia. Pacientky prosíme, aby boli v týchto časoch prítomné na izbách, chceme vedieť, či je s vami všetko v poriadku. Počas pobytu na oddelení šestonedelia absolvujú pacientky cvičenia s fyzioterapeutkou, k dispozícii je dvakrát týždenne laktačná poradkyňa. Rodičky prepúšťame domov 72 hodín po pôrode plodu (3 dni) po spontánnom pôrode, v prípade cisárskeho rezu po 96 hodinách (4dni). V prípade komplikácií sa hospitalizácia predlžuje.

Pôrodná sála - príjem rodičky
Pri príjme na naše oddelenie je rodička prijatá administratívne sestrou, sestra jej zoberie krv na vstupné laboratórne vyšetrenia (krvný obraz a zrážacie faktory) a následne je prijatá lekárom, ktorý odoberie anamnestické údaje, vykoná vaginálne vyšetrenie a rodičke sa natočí CTG záznam, ktorý monitoruje ozvy plodu a kontrakcie maternice. Podľa nálezu je rodička uložená na izbu alebo na pôrodný box. Ak je prvá pôrodná doba rozbehnutá a ste uložená na pôrodnú sálu, môže byť s Vami na pôrodnej sále od začiatku sprevádzajúca osoba.

Počas príjmu sa opýtajte na všetky Vaše otázky, rovnako s Vami radi prekonzultujeme Vaše pôrodné priania.

Pôrod

 1. doba pôrodná

Počas I. doby pôrodnej môže rodička využívať v našej pôrodnici rôzne úľavové polohy, fit loptu, sprchu, aromaterapiu, hudbu, vaginálnu náparku, rebozzo, žinenku. Na vyprázdnenie rodičiek používame glycerínové čípky (nie klyzmu). Partner  alebo iná sprevádzajúca osoba môže rodičku sprevádzať počas I. aj II. doby pôrodnej. Na tlmenie bolesti je možné využiť epidurálnu analgéziu bez predchádzajúcich vyšetrení na anesteziologickej ambulancii alebo iný druh analgézie. Podmienkou je vhodný vaginálny nález, pravidelná kontrakčná činnosť a fyziologické laboratórne parametre. Ozvy plodu, stav rodičky a vaginálny nález je pravidelne kontrolovaný lekárom a pôrodnou asistentkou. Počas prvej doby pôrodnej sa môže rodička voľne pohybovať, prijímať ľahkú nedráždivú stravu a piť dostatok tekutín.

 1. doba pôrodná

Počas vypudzovacej doby okraje krčka maternice splynú s pošvovou stenou a rodička je pripravená tlačiť. Pre zvládnutie tejto fázy odporúčame psychoprofylaktickú prípravu. Rodička si môže zvoliť ľubovoľnú pôrodnú polohu. Epiziotómiu (nástrih hrádze) nevykonávame rutinne, ale len v indikovaných prípadoch. Po pôrode plodu, ak to stav rodičky a dieťaťa dovolí prikladáme novorodenca na brucho mamičky a zabezpečujeme kontakt koža na kožu (bonding). Akceptujeme aj požiadavku pestovať dieťa až po ošetrení a osušení. Samozrejmosťou je dotepanie pupočníka. Špeciálne priania ohľadom novorodenca po pôrode je vhodné prekonzultovať s gynekológom a pediatrom na oddelení po dohodnutom stretnutí.

 1. doba pôrodná

Po pôrode novorodenca nasleduje pôrod placenty a ošetrenie pôrodných poranení. Na našom pracovisku máte možnosť odberu pupočníkovej krvi pre Vaše dieťa (CEPTRA), ale  aj možnosť darovať pupočníkovú krv a tkanivo pupočníka na medicínske účely (prostredníctvom Centra bunkovej terapie Blue Horizon). Takýto odber sa robí až po prestrihnutí pupočníkovej šnúry, takže Vaše dieťa ani Vás nijako neohrozuje. Ak máte plánovaný odber- je treba personálu túto skutočnosť oznámiť hneď pri príjme. Nakoniec je rodička ešte dve hodiny sledovaná na pôrodnom boxe (stále za prítomnosti sprevádzajúcej osoby) a následne preložená na svoju izbu na oddelenie šestonedelia.

Cisársky rez
Cisársky rez je metódou operačného ukončenia tehotnosti. Môže byť plánovaný alebo akútny. Plánovaný pri zlej polohe plodu, pri nadmerne veľkom plode, stave po sekcii, pri zúženej panve, atď. Akútny pri nepostupujúcom vaginálnom pôrode, poruchách kontrakčnej činnosti maternice, pri nedostatočnom okysličení plodu alebo pri predčasnom odlúčení placenty.

Cisársky rez vykonávame hlavne v spinálnej anestéze. Rodička je pri vedomí, ale vďaka tomuto typu anestézy necíti bolesť. V indikovaných prípadoch sa používa celková anestéza. Aj po cisárskom reze v prípade dobrého stavu novorodenca a matky umožňujeme bonding. Otec v tomto prípade nemôže byť na operačnej sále, ale môže čakať na oddelení a bábätko mu bude ukázané hneď po jeho ošetrení a môže s ním stráviť čas až do príchodu mamičky na oddelenie.

Epidurálna analgézia - Zdarma

Otec / Sprievodná osoba pri pôrode - Zdarma

Nadštandarná izba - 20 € / noc

Laparoskopická sterilizácia - 200 €

Sterilizácia pri inej operácií - 100 € (cisársky rez, ...)

Umelé prerušenie tehotenstva (kliknite sem pre viac informácií o prerušení tehotenstva) - 250 €

Výber operatéra - 160 €

Výber pôrodníka - 250 €

Poplatok ÚPS /ak je pacientka odoslaná z LSPP/ - 2 €

Poplatok ÚPS /od poplatku sú oslobodené tehotné ženy s falošnou pôrodnou činnosťou/ - 10 €

Fotodokumentácia plodu pri USG vyšetrení - 5 €

5D vyšetrenie plodu /orientačne 24-28.t.t., ev. neskôr podľa polohy plodu (v I.trim. 30€) - 50 €

Podanie anti-D-globulínu – Rhophylac 300- pri interupcii u pac. s RH neg. krvnou skup. - 60 €

Náš tím

MUDr. Petra Tallová
MUDr. Petra TallováPrimár oddelenia
Anna Poláková
Anna PolákováVedúca pôrodná asistentka

Fotogaléria