Detská plochá noha

Pes planovalgus je deformita nohy v rastovom veku, kedy dochádza vplyvom laxicity väzov k oplošteniu vnútornej časti pozdĺžnej klenby nohy a ku zvýšenej valgozite, teda vybočením piat smerom von. Presná príčina tejto deformity nie je známa, postihnutie je často familiárne podmienené.

Ku vzniku či zhoršeniu plochej nohy prispieva množstvo faktorov, ako sú obezita, oslabenie pri celkových ochoreniach, dlhodobé nosenie nevhodnej obuvi, hyperlaxicita svalstva a hypermobilita kĺbov.

U malých detí je klenba vytvorená od narodenia, avšak prekrytá tukovým vankúšikom, ktorý sa nachádza na vnútornej strane chodidla. Tento vankúšik sa postupne stráca až do asi 3. roku života. Preto do tohto veku u detí zatiaľ nehovoríme o plochej nohe.

Plochá noha sa často spája s vybočením piat smerom von, čo sa postupne môže prenášať až do obalsti kolien, ktoré sa vyklenujú smerom dovnútra.

Plochá noha je väčšinou asymptomatická. Zriedkavo sa deti sťažujú na bolesti nožičiek, predkolení, častejšie sa pýtajú na ruky. V ťažších prípadoch sa môžu vyhýbať chôdzi.

Pri vyšetrení zisťujeme tuhosť svalstva a šliach u detí, dĺžku končatín, uloženie bedrových kĺbov. Tiež využívame plantogram, ktorý definuje stupeň postihnutia. Literatúra pozná 4 stupne podľa Godunova. Ďalej sa meria stupeň valgozity piat. Pri ťažších nálezoch realizujeme aj RTG vyšetrenie na vylúčenie vrodených deformít kostí.

1. a 2. Stupeň plochej nohy dľa Godunova sa ponecháva na sledovaní a režimových opatreniach, teda chôdzi naboso po nerovnom povrchu, gymnastika a rehabilitácia nôh, nosenie zdravotne nezávadnej obuvi
3. stupeň plochej nohy dľa Godunova je indikáciou ku korekcii individuálne vyrobenými ortopedickými vložkami a ortopedickou obuvou, ktoré sú vyrábané po zameraní a odliatku detskej nohy priamo na mieru, odporúča sa nosenie členkovej obuvi s pevným opätkom, ale naďalej dôležitou súčasťou je rehabilitácia a gymnastika nôh
4.  stupeň plochej nohy dľa Godunova je indikáciou k operačnému riešeniu, avšak len pri súčasných bolestiach nôh, ktoré nereagujú na konzervatívnu liečbu a režimové opatrenia

Stratégia liečby závisí od etiológie, veku, stupňa deformity ako aj ťažkostí pacienta. V detskom veku (okrem prípadov vrodeného plochonožia) od liečby očakávame korekciu deformity. Podľa stupňa deformity používame ortopedické vložky sériové, resp. zhotovené na mieru podľa odtlačku a obkresu chodidla pacienta, v ťažších prípadoch ortopedickú obuv. Cvičenie je vhodným doplnkom liečby plochonožia v každom veku. Operačná liečba pozdĺžne plochej nohy v detskom veku sa indikuje zriedkavo, zväčša pri bolestivom vrodenom plochonoží, resp. u neuromuskulárnych združených deformít chodidiel s cieľom umožniť plantigrádny nášľap a efektívnejšie zaobutie nohy.

Ploché nohy spočiatku nemusia bolieť. Následky neliečeného ochorenia v detstve sa začínajú objavovať asi po tridsiatom roku života. Ak sa pacient nelieči, klesanie klenby a bolesti sú, neskôr bolesť prechádza na priehlavok, pätu, dochádza k napätiu svalstva, preťaženiu a bolestivému opotrebovaniu drobných kĺbov nielen na chodidle, ale aj členku, často sa objavujú bolesti  predkolenia i bedrových kĺbov.